Slavnosti Morany se letos konají už poosmé. Svátek konce zimy a příchodu jara můžete oslavit v sobotu 25. března od 13 hodin na návsi v Letech. Čeká vás opět bohatý kulturní program, jehož nejdůležitější součástí je soutěž o nejkrásnější Moranu. A pokud bude hezky, uvidíte vzlétnout i balóny.

Jak vlastně tato akce vznikla? „Otcem myšlenky je zkušený balonář Jan Smrčka, který uspořádal první Slavnosti Morany v Karlštejně v roce 2014. O rok později jsme tam s DOBNETem točili reportáž, a právě tam vznikla myšlenka, abychom spojili síly a pozvedli akci na regionální úroveň. Dohodli jsme se, že zkusíme uspořádat Slavnosti Morany každý rok v jiném městě nebo obci. Líbila se nám představa, že obce propojíme a do výroby Moran se zapojí víc zájemců ze škol, školek a spolků,“ popisuje začátky akce Radek Havlíček z DOBNETu.

A tak se Balony.cz a DOBNET dohodly a od té doby pořádají Moranu společně. V roce 2016 hostily slavnosti jara Lety, v roce 2017 Řevnice, o rok později Všenory, v roce 2019 Černošice a vloni Dobřichovice. Dva ročníky byly kvůli covidu zrušené. Letos se tedy můžete těšit znovu do Letů!

Co nás letos čeká na Slavnostech Morany?

Slavnosti Morany budou tradičně zahájeny ve 13 hodin a celé odpoledne vás čeká bohatý kulturní program. Těšit se můžete třeba na chlapce a děvčata z letovské základní školy a ze Školinky Nona, své písně zazpívá zadnotřebaňské uskupení s názvem Třebasbor a na flétny zahraje známý muzikant a všenorský obyvatel Jiří Stivín. Zazní také hudba kapely Tango Jazz Band a skladby jihočeské folkové skupiny Epydemye. Chybět nebude ani hudební představení s pohybem v podání skupiny Hejblíkovic, která měla vloni u nejmenších návštěvníků obrovský úspěch.

Pro děti budou připraveny dílničky (navlékání korálků nebo přírodní výroba na jarní témata), dětský dřevěný kolotoč i jízdy na koních, ukázky své práce předvedou hasiči, Městská policie Řevnice a řevnická záchranka Trans Hospital. Stánky nabídnou nejrůznější dobroty pro děti i dospělé.

V porotě zasedne Ewa Farna a Petr Váňa

Během pozdního odpoledne dojde ke zvolení té nejkrásnější ze všech přinesených Moran. O vítězství rozhodne porota, jíž tradičně předsedá dramatik a režisér David Drábek z Dobřichovic. Dalšími členy poroty budou například sochař Petr Váňa z Karlíku, zpěvačka a obyvatelka Všenor Ewa Farna nebo výtvarnice Renata Kolečkářová z Řevnic. Autoři tří nejpovedenějších postav získají originální sošky z dílny keramičky Radoslavy Vrabcové a věcné ceny. Svou nejhezčí Moranu si zvolí také příchozí návštěvníci.

Odpolednem provede moderátor a letovský občan Petr Král. V podvečer se průvod Moran přesune z návsi k Berounce, tam se figuríny tradičně zapálí a hodí do řeky jako symbol odcházející zimy a příchodu jara. A když bude hezky, k obloze se vznesou horkovzdušné balony. Záštitu nad Slavnostmi Morany převzal místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Oberfalzer.

Pozor, máme pro vás zábavní kvíz o ceny!

Otestujte se, jak znáte historii Slavností Morany a firmu DOBNET. Vyplňte krátký kvíz na www.dobnet.cz/kviz a získejte možnost vyhrát zajímavé ceny. Všechny informace sledujte na webu slavnostimorany.cz.

Počet přečtení celkem: 99 , z toho 1 dnes